Kalitkába vagy volierbe tegyük madarunkat? Lehet ebbe is és abba is. Mégis, hagyományosan a legtöbb hobbi madártartó a kalitkát választja...
Kalitkába vagy volierbe tegyük madarunkat? Lehet ebbe is és abba is. Mégis, hagyományosan a legtöbb hobbi madártartó a kalitkát választja, és csak a tenyésztők és az extra lakásmérettel rendelkezők részesítik előnyben a voliert, vagyis a röpdét.
Kalitka
Ha a kalitka mellett döntünk, akkor nagyon fontos, hogy a madarunknak megfelelő méretű és kialakítású madárlakot válasszunk. Ha bemegyünk egy nagyobb állatkereskedésbe és felmérjük a kínálatot, akkor találunk igen szép és jó minőségű kalitkákat, de nagyon ügyetlen és a madarak számára használhatatlan megoldásokat egyaránt. Szerencsés dolog azonban, hogy ma már fémből készülnek a kalitkák a régen elterjedt favázasok helyett, mert ezek könnyebben tisztíthatók és az atkák (ha véletlenül felütnék a fejüket) sem találnának benne menedéket.
Könnyűek, bárhova elhelyezhetők, felakaszthatók és szállításuk is egyszerűen megoldható. Az egyetlen nagy hibájuk, hogy szinte alig van a piacon olyan kalitka, amelyiknek van alja, pontosabban kétfenekű, fiókos megoldású alja, ami leegyszerűsítené a takarítást. Ha egy ilyen bugyután kialakított kalitkát szeretnénk kitakarítani vagy csak feltölteni egy kis homokkal, akkor az egész alját le kell szednünk, és ideiglenes "feneket" kialakítanunk, nehogy a madaraink kirepüljenek.
Érdemes tehát jobban a zsebünkbe nyúlni és egy nagyobb, a madárnak szabad mozgásteret biztosító, praktikus kalitkát vásárolnunk, hogy szárnysunk komfortosan érezhesse magát. A madár boldogságához persze nagyban hozzájárul a kalitka lakásban való elhelyezése is. Semmiképpen ne tegyük a madárlakot a konyhába, mert az állandó hőmérsékletváltozás, hamar megbetegítené a madarat.
A legjobb, ha a lakás egy nyugodt, világos és huzatmentes sarkában helyezzük el a házát. A kalitka köré helyezzünk zöld növényeket, ezzel nem csak a kalitka díszítő értékét növeljük, de szárnyasunk is otthonosabban fogja magát érezni a zöld, természetes élményt biztosító környezetben. Nyáron, ha napoztatni szeretnénk madarunkat (vagy madarainkat), akkor azt a kora délelőtti vagy délutáni órákban tegyük, ne a tűző napon.
Volier
A volier vagy madárröpde ma még kevésbé elterjed tartási mód hazánkban, ami persze az apró lakásméretek következménye is. Pedig sok díszmadár viselkedése és szépsége csak az ilyen nagyobb röpdékben teljesedik ki igazán. Emellett a megfelelően kialakított és berendezett szobavolier a lakás dísze is lehet a benne röpdöső és viháncoló madarakkal. Ezért akik egyszer volierépítésbe kezdenek, azok később el sem tudják képzelni a kalitka használatát, hiszen látványos változások következnek be a madár (madarak) viselkedésében és életében.
A röpde nagysága tetszőleges, amekkorát szeretnénk, a madarainknak úgyis csak az a lényeg, hogy minél nagyobb legyen, a készítésnél a szoba méretei lesznek mérvadóak. Hogy könnyebb legyen elképzelni, egy beó vagy egy levélmadár számára minimum 1,5 méter hosszú voliert kell beszerezni. A volier drótszálainak egymástól való távolsága rovarevő madarak esetében 1,5, a kisméretűeknél, mint például a díszpinty, elegendő az 1 cm-es távolság. A röpde berendezésekor ne essünk túlzásokba, csak azért mert van hely... inkább törekedjünk a természetességre! |