Ha már tudjuk, hogy milyen madarat szeretnénk és kiválasztottuk a megfelelő méretű kalitkát, akkor már csak a madárlak berendezése maradt hátra.
A tollas-lakberendezés nem is olyan egyszerű dolog, ha tekintetbe vesszük a mai díszállat-kereskedések óriási kínálatát. Összegyűjtöttük az elengedhetetlenül szükséges tárgyakat.
Ülőrudak, ugrópálcák
Az ülőrudak vagy ülőpálcák elhelyezése sokféleképpen történhet, csupán ízlés kérdése, hogy mit hova rakunk. Jól bevált módszer azonban, ha két párat alul, két párat felül, a kalitka oldalánál helyezünk el. Arra azért ügyeljünk, hogy a rudak ne fedjék egymást, így a lakók nem tudják majd lepiszkítani azokat.
Az ülőrudakat beszerezhetjük boltban, de készíthetjük magunk is. Keressünk egy formás bodzabokrot, melynek az egyenes, fiatal ágait messük le (a kérget mindig hagyjuk rajta). Természetesen különböző vastagságú ágakat kell vágnunk, hiszen a természetben sem csak egyféle átmérőjű ágakon ugrál a madár. Az ugrópálcáknál viszont fontos, hogy a madár ne tudja teljesen átfogni az ujjaival, így könnyebb elrugaszkodnia. A pálcákat, ha kérgük lekopott, felületük simává, csúszóssá vált, cseréljük le.
Etetők és itatók
Etetőkből választhatunk fiókosat, billenőset (ehhez nem kell benyúlnunk a kalitkába, hogy feltöltsük) és hagyományosat. Ha szelíd a madarunk, akkor külön élvezi és kíváncsian figyeli az etetők feltöltését. Fontos, hogy úgy rögzítsük az etetőket, hogy a madár ne tudja elmozdítani és a "pöttyenésveszélyes" zónába tolni, mert az nem csak csúnya látvány, hanem higiéniai szempontból sem megfelelő. Előnyös, ha az edények könnyen tisztíthatók és sima felületűek, mert akkor a rovarevő szárnyasok táplálékai sem tudnak megszökni és a kalitka aljában landolni. Az ivóvizet legkönnyebben itatóedényből adhatjuk, melynek szintén könnyen tisztíthatónak kell lennie. A vizet illik naponta cserélni: az itóka lehet sima csapvíz is. A nagyon klórozott vizet, azért "szellőztessük" ki, mielőtt betennénk madarunkhoz.
A kalitka alja
Rovarevő madaraknál szitált homokot és rétegelt újságpapírt egyaránt használhatunk. Tény, hogy a rétegelt újságpapír egyszerűbb, cserekor csak a felsőt kihúzzuk, alulra pedig újat teszünk, így körforgásszerűen kerül felülre a tiszta réteg. Az újságlapok jól felfogják, felszívják az ürüléket és a leesett ételmaradékot. Az egyhangú papírborítást néhanapján feldobhatjuk egy marék friss, erdei avarral, vagy vakondtúrásból származó földdel. A magevő madarak számára azonban elengedhetetlen a zúzógyomor tökéletes működéséhez a finom szemű sóder aljzat.
Takarításkor rutinszerűen ellenőrizzük, hogy a szokásos mennyiségű eledel elfogyott-e és az ürülék is a megszokott formáját ölti-e. Minden eltérés gyanús lehet és kivizsgálást igényel.
Dísztárgyak, kellékek
Egyesek szerint minden ilyesmi felesleges, csak a helyet foglalja és sérülést okozhat. Mások viszont állítják, hogy egy tükörtől (képmástól) máris elmúlik a madár magánya és a csengő is szórakoztatja. Nos, lehet, hogy a kevesebb néha több, biztosan nem ártunk madarunknak, ha kipróbálunk néhány játékot. |