Napi egy-két alkalommal megtartott 5-10 perces "tanórákon" tollas barátunk különösebb megerőltetés nélkül el tud sajátítani egy sor látványos trükköt.
A papagáj igen intelligens állat, amely dicsérő szóval és jutalmazással könnyen motiválható. Napi egy-két alkalommal megtartott 5-10 perces "tanórákon" tollas barátunk különösebb megerőltetés nélkül el tud sajátítani egy sor látványos trükköt.
Az új mutatványok megtanításának kulcsa a pozitív megerősítés. A dicsérő szavakat ("jó madár", "ügyes vagy", stb.) barátságos, kedves, igenlő hanghordozással ejtsük ki és következetesen ugyanazokat a kifejezéseket használjuk, hogy a madár a következő alkalommal felismerhesse azokat.
A jutalomfalatot adagoljuk kis mennyiségben és a madár kedvenc étkét válasszuk, ami lehet például napraforgómag vagy más különleges csemege. Ha a falat túl nagy, sokáig fog tartani, míg a madár megeszi és valószínűleg mi sem szeretnénk, ha a tanítás nagy része ezzel telne el. Az sem kifejezetten szerencsés, ha a madár tanítása hízókúrába torkollna. Célszerű tehát, ha a tanítás idejére a helyes egyensúly megtartása érdekében száműzzük a madár étrendjéből a magas kalóriaértékű táplálékokat.
A csettintés mint taneszköz
A csettintés szintén jó alkalmazható a tanítás során. Mikor a madarat első alkalommal megjutalmazzuk, egyúttal dicsérjük meg a "jó madár" szavakkal vagy csettintéssel, így a jutalomfalatot hamarosan az adott hanghatással fogja társítani. Amint megtanulta a dicséretet (vagy csettintést) a jutalommal társítani, a jutalométket el is hagyhatjuk.
Integetés
Ha a madár a hívásunkra odajön hozzánk, könnyű megtanítani, hogyan integessen a lábával. Tartsuk ki a kezünket a madár elé, mintha arra várnánk, hogy lépjen fel rá. Amikor felemeli a lábát, hogy fellépjen, mondjuk neki, "jó madár" és jutalmazzuk meg. Ismételjük ezt meg párszor, hogy jól megjegyezze ezt a szakaszt. Ha már magától is elkezdi felemelni a lábát azért, hogy jutalmat kapjon, minden falattal várjunk addig, amíg nem emeli a lábát mindig egyre magasabbra. Folytassuk ezt addig, amíg a madár a lábát már egészen a fejéig emeli, a lábujjait pedig csukja-nyitja. Következetes jutalmazással nagyon gyorsan megtanítható ez a mutatvány.
Tárgy felszedése
Válasszunk ki egy játékot, kulcsot vagy bármi mást, ami felkeltheti a madár érdeklődését. Amint megérinti a tárgyat, dicsérjük meg szóval és jutalomfalattal. Ha már rájött, hogy a tárgy megérintése után jutalmat kap, hagyjuk, hogy a csőrébe is vegye azt. Folytassuk ezt addig, amíg a madár fel nem veszi és oda nem hozza hozzánk a tárgyat.
Egyéb mutatványok
Tulajdonképpen bármi, ami a madár természetes viselkedéséhez tartozik, átformálható mutatvánnyá. A tárgyfelszedés továbbfejlesztett változataként a madár egy miniatűr kosárlabdával akár bravúros zsákolást is bemutathat. Ha sikerül apró görkorcsolyákat beszerezni, apró lépésekben arra is megtaníthatjuk, hogy végigguruljon az asztalon.
A beszédre tanítás legcélszerűbb módja, ha olyan szavakat használunk, melyekkel sikerül reagálásra bírnunk a madarat. A "halló" például általában könnyen megtanítható, mivel gyakran hangzik el, ha felvesszük a telefont. Fontos, hogy a madár megkapja a jutalmát és szóval is dicsérjük meg, ha megszólal vagy egyáltalán valamilyen hangot hallat. A rikácsolásra, rikoltozásra természetesen ne reagáljunk! (Kivétel persze, ha annak kiváltó oka a madár macska által folyamatban lévő elfogyasztása.) Feltétlenül ügyeljünk arra, mit mondunk a madár előtt. Előfordulhat ugyanis, hogy bámulatos gyorsasággal tanul meg olyan szavakat, melyeket kifejezetten nem szeretnénk tőle visszahallani. Vannak madártartók, akik a könnyebbség kedvéért kazettára vagy cd-re felvett tananyaggal próbálkoznak. Míg egyes madarak igen jól reagálnak a konzervszövegre, más példányokat teljesen hidegen hagy az elektronika.
Kézjelek
A mutatványt "elindító" parancsszó helyett finom kézjeleket is használhatunk. Válasszunk egy kézjelet és alkalmazzuk ugyanúgy, mint a jutalmazó-dicsérő szakasz után az adott trükkhöz megtanított parancsszót. A madár gyorsan megtanul reagálni a legkisebb ujjmozdulatra is.
Összefoglalásul
- A tanítás minden alkalommal tartson rövid ideig, hogy mind mi, mind a madár pozitív élményként élhessük meg.
- A madarat minden elsajátított lépés után azonnal és következetesen dicsérjük meg szóval és jutalomfalattal egyaránt.
- Az összetett mutatványokat kis lépésekben tanítsuk meg.
- Fordítsuk hasznunkra a madár természetes viselkedését. Addig használjuk a szóbeli dicséretet és jutalmazást, amíg a trükköt már egyetlen parancsszóra vagy kézmozdulatra is képes bemutatni.
- Végül: FŐ A TÜRELEM! Előfordulhat, hogy az előrelépéshez akár több korábbi lépést is többször át kell ismételnünk a madárral.
|